Czym jest Studium?

photo from: poznan.dominikanie.pl

Sensem i istotą dominikańskiego życia jest studiowanie, poznawanie i głoszenie Prawdy.

Dróg doń jest wiele, mniej lub bardziej kręte.

Dla nas dominikanów są przede wszystkim dwie drogi: filozofia i teologia. Dlatego w ramach naszego skromnego Studium Filozofii i Teologii w Tarnobrzegu pragniemy dzielić się z Wami, naszymi poszukiwaniami zwłaszcza w tych dwóch dziedzinach nauk.

W ramach Studium Filozofii i Teologii w Tarnobrzegu będą odbywały się wykłady przede wszystkim z filozofii, teologii, biblistyki, ale także z innych dziedzin nauki.

photo from pixabay.com

 

Kto wykłada?

Wykłady w Studium Filozofii i Teologii w Tarnobrzegu prowadzone są przez wykładowców i specjalistów z danej dziedziny nauki.

 

Jak wyglądają spotkania?

Wykłady w naszym Studium odbywają się w systemie semestralnym
I semestr: zimowy oraz II semestr: letni).

W trakcie spotkania przewidziany jest czas na przerwy, poczęstunek oraz pytania. Uczestników chętnych wziąć udział w spotkaniu prosimy o dokonanie wpłaty (30 zł) gotówką na miejscu, w dniu wykładu, bądź przelewem na poniższe konto.

Nr konta: 38 1600 1462 1850 5058 1000 0001
Tytuł przelewu: Wykład SFiT

Zapraszamy!

Miejsce: Budynek duszpasterski przy klasztorze oo. dominikanów w Tarnobrzegu. Istnieje możliwość skorzystania z miejsc parkingowych (darmowych) przed kościołem oraz w podwórzu klasztoru.

Opiekun Studium: o. Wojciech Banaś OP

 

PLAN SEMESTRU LETNIEGO
Czas: wybrana sobota miesiąca, godz. 10:00 – 13:00

Luty
Termin: 11.02.2023
Temat: Bóg w świecie biologii molekularnej
Prelegent: Tadeusz Pietrucha (dr hab., prof. nazdw. Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, biotechnolog, kierownik Zakładu Biotechnologii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP)

Kwiecień
Termin: 15.04.2023
Temat: Pochodzenie człowieka w świetle wiary i ewolucji: Perspektywa biblijno-teologiczna a współczesna paleoantropologia
Prelegent: o. Mariusz Tabaczek OP (dr teologii systematycznej i filozoficznej: Ph.D. — Graduate Theological Union, Berkeley, CA, profesor oraz członek Instytutu Tomistycznego na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu w Rzymie)

Maj
Termin: 27.05.2023
Temat: O ludziach w technoczasach. Refleksje filozoficzne w kontekście sztucznej inteligencji
Prelegent: Anna Starościc (dr filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II)

Czerwiec
Termin: 10.06.2023
Temat: Teologia stworzenia a kosmologiczna geneza Wszechświata
Prelegent: Sławomir Leciejewski (dr hab. filozofii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, mgr teologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, mgr fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, przewodniczący Rady Programowej Kierunku Studiów Filozofia, członek Rady Centrum Informatycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza)