Zatem, jeżeli wydaje się Wam, że Wasze małżeństwo traci sens, trudno się Wam porozumieć i nie macie pomysłu, jak sobie z tym poradzić lub tworzycie udany związek, ale potrzebujecie pogłębić swoje relacje, to zapraszamy Was na organizowane przez Ojców Dominikanów z Tarnobrzega oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie „Spotkania Małżeńskie” Warsztaty rekolekcyjne zwane też Weekendem Małżeńskim.
Termin: 13 – 15 marca 2020 r.
Miejsce: Ośrodek Formacji Sióstr Jadwiżanek w Zawichoście, ul. 11 Listopada 5.
Więcej informacji i zgłoszenia telefoniczne: Anna i Ryszard Jurkowie (+48 663 366 306) oraz u o. Pawła
Prosimy o kontakt: pon-piątek po godz. 18, w weekendy przez cały dzień.
Formularz elektroniczny: Tutaj
Każda para mieszka w oddzielnym pokoju z łazienką, pracuje osobno i nie dzieli się z innymi swoim doświadczeniem.
Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Więcej o Warsztatach Rekolekcyjnych prowadzonych przez Spotkania Małżeńskie.
Podstawową formą pracy Spotkań Małżeńskich są dwudniowe rekolekcje o charakterze warsztatów zwane Weekendem Małżeńskim. W czasie ich trwania nie ma tradycyjnych konferencji ani katechez. Odpowiednio przygotowane małżeństwa i kapłani wprowadzają uczestników do pracy własnej, polegającej na nauce i doświadczeniu dialogu. Praca ta prowadzona jest przez małżonków wyłącznie we dwoje. Żadne sprawy łączące lub dzielące małżonków uczestniczących nie są ujawniane w grupie.
Uczestnictwo w Weekendzie Małżeńskim wiąże się z wyjazdem do domu rekolekcyjnego. Rekolekcje rozpoczynają się w piątki o godz. 18:00, a kończą w niedziele ok. godz. 15:00. Organizatorzy zapewniają zakwaterowanie i wyżywienie. Konieczny jest udział obojga małżonków, bez dzieci, na całości programu.
Siła oddziaływania Spotkań Małżeńskich polega na tym, że małżeństwo może podczas ich trwania przeżyć świeżość wzajemnych uczuć, odnowić lub odkryć na nowo swoją jedność. Małżeństwo wyjeżdżające z weekendu jest też na ogół zdolne do rozwiązywania konfliktów. Program jest tak ułożony, że pozwala każdej parze spojrzeć na własne życie w duchu miłości, oparty jest na nowoczesnej wiedzy z zakresu psychologii komunikacji i teologii.
Na Spotkania Małżeńskie przyjeżdżają ludzie w różnym wieku, o różnym stażu małżeńskim, różnym poziomie wiedzy i zaangażowania religijnego, z różną skalą uczuć łączących lub dzielących małżonków.
Na weekend mogą przyjeżdżać zarówno tzw. „dobre małżeństwa” jak i małżeństwa przeżywające poważne konflikty, często będące nawet na etapie rozmów o rozwodzie.
W weekendzie uczestniczyło też wiele par małżeńskich, które miały zamiar ponownie się połączyć po separacji.
Zapraszamy każde małżeństwo, które pragnie, by ich wspólne życie nieustannie się rozwijało. Nie stawiamy uczestnikom barier formalnych.
Spotkania Małżeńskie umacniają małżeństwo od wewnątrz, a tym samym zostaje umocniony Kościół w swej podstawowej komórce. Od więzi męża i żony zależą w dużym stopniu relacje rodziców z dziećmi, z dalszą rodziną, z innymi ludźmi. Jeżeli w domu panuje miłość i rodzina promieniuje nią na zewnątrz, to jej duch udziela się innym…
Najczęstsze pytania dotyczące weekendowych rekolekcji dla małżeństw
1. Ile czasu trwają Warsztaty rekolekcyjne dla małżeństw?
Warsztaty rekolekcyjne z reguły zaczynają się w piątek o godz. 18.00 a kończą się obiadem w niedzielę ok. 14. Najlepiej przyjechać pół godziny wcześniej, aby mieć czas na rozlokowanie.
2. Gdzie odbywają się Warsztaty rekolekcyjne dla małżeństw i jak dojechać na miejsce?
Warsztaty rekolekcyjne odbywają się w Ośrodku Formacji Liturgicznej Św. Jana Chrzciciela w Zawichoście przy ul. 11 listopada 5. Ośrodek prowadzony jest przez Siostry Jadwiżanki wawelskie. Zawichost położony jest nad Wisłą ok. 17 km na północny zachód od Sandomierza w województwie świętokrzyskim. Jest jednym z najstarszych i najważniejszych ośrodków wczesnośredniowiecznej Ziemi Sandomierskiej. Z tamtych czasów zachowały się cenne zabytki jak Kościół pw. Świętego Jana Chrzciciela, Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny czy też Kościół pw. Świętej Trójcy. W Zawichoście Dzisiaj często kojarzy się głównie z podawanych codziennie w I Programie Polskiego Radia komunikatów o stanie wód na największych rzekach w kraju. Ośrodek Formacji Liturgicznej w Zawichoście na terenie Diecezji sandomierskiej powstał z inicjatywy Księdza Bpa prof. Wacława J. Świerzawskiego.
Jego prowadzenie powierzone zostało Zgromadzeniu Sióstr Świętej Jadwigi Królowej Służebnic Chrystusa Obecnego (zwanych Jadwiżankami wawelskimi), których charyzmatem jest posługa Chrystusowi obecnemu w Liturgii, zwłaszcza w sakramentach chrześcijańskiej inicjacji.
3. Jakie są warunki zakwaterowania na Warsztaty dla małżeństw?
Każdego małżeństwo mieszka w osobnym pokoju z łazienką. Pościel jest na miejscu, trzeba zabrać ręczniki i przybory toaletowe. Zapewniamy oczywiście pełne wyżywienie.
4. Czy w czasie Warsztatów rekolekcyjnych dla małżeństw można dojeżdżać codziennie na spotkania z domu, czy konieczne jest nocowanie w ośrodku?
Podczas Warsztatów konieczne jest nocowanie w naszym Ośrodku. Jest to ważne dla owoców warsztatów.
5. Czy na Rekolekcje dla małżeństw można przyjechać z małymi dziećmi?
Niestety, nie. Program warsztatów jest intensywny i nie jesteśmy w stanie zapewnić w tym czasie opieki nad dziećmi. Ważne jest, aby uczestnicy mogli poświęcić czas warsztatów wyłącznie dla siebie. Dlatego zapraszamy na warsztatu wtedy, kiedy dzieci będą mogły zostać pod czyjąś opieką w domu.
6. Chcielibyśmy uczestniczyć w Warsztatach dla małżeństw, ale pracujemy do późna w piątek. Czy możemy się spóźnić?
Bardzo zależy nam na tym, aby wszyscy uczestnicy byli obecni od początku do końca warsztatów. Zajęcia w piątek mają duże znaczenie dla wejścia w rytm ćwiczeń, są tam wyjaśniane podstawy naszej metody, dlatego prosimy pary, aby zamiast się spóźniać, spróbowały zapisać się w takim terminie, kiedy będą mogły spokojnie wziąć udział w całym cyklu zajęć. Dotyczy to również wcześniejszych wyjazdów, ważne jest, aby ich nie planować i zostać do końca rekolekcji, gdyż tylko wtedy można doświadczyć w pełni dobrych skutków całego programu warsztatów.
7. Czy na Warsztatach rekolekcyjnych dla małżeństw trzeba opowiadać o swoim życiu małżeńskim przy innych uczestnikach?
Intencją Spotkań Małżeńskich jest spotkanie małżonków we dwoje przy pełnym uszanowaniu ich intymności. Nikt nie zna rozmów małżonków, odbywają się one w ich pokojach. Nie oczekujemy od uczestników, aby dzielili się swoim doświadczeniami. Istnieje możliwość indywidualnego spotkania małżeństwa z kapłanami lub animatorami, ale wyłącznie na prośbę uczestników.
Świadectwa z Weekendów Małżeńskich
Stałem się głodny swojego małżeństwa. (Ryszard, 14 lat po ślubie)
***
Jestem szczęśliwa, że mogliśmy tu trafić, kiedy nasze problemy zaczęły nas przerastać. Otrzymaliśmy siłę na pokonanie tych problemów i nadzieję, że każdy wspólny dzień będzie lepszy. (Marzena i Krzysztof, 15 lat po ślubie)
***
Odniosłam miłe wrażenie, ze ktoś poza nami samymi się o nas troszczy, bezinteresownie zabiega o nasze dobro i powodzenie naszego związku. Dotarło do nas, ze nie jesteśmy zostawieni sami sobie ze swoimi problemami, ale że istnieją narzędzie do ich rozwiązania i wszystko zależy od naszej dobrej woli. (Jolanta, 7 lat po ślubie)
***
Przyjazd był z inicjatywy żony. Nie było mi łatwo. Ruchy, religia nie były mi po drodze. Przyjechałem tu z dystansem, ale on prysł. Przyjechaliśmy przełamać impas między nami – i to się udało. (Marcin, 11 lat po ślubie)
***
Przez te dwa dni chyba więcej ze sobą rozmawialiśmy niż przez 8 lat kiedy jesteśmy razem. I to chyba było najważniejsze. (Dorota i Jarosław, 8 lat po ślubie)
***
Nigdy sam nie doszedłbym do tego, co tutaj otrzymałem. (Tomasz, 13 lat po ślubie)
***
Muszę przestać WIEDZIEĆ co żona chce, ale zacząć ją słuchać. (Michał, 10 lat po ślubie)
***
Te rekolekcje są wielkim darem dla naszego małżeństwa od Boga. Uświadomiły mi bardzo jak Pan Bóg troszczy się o naszą rodzinę i nas kocha. Tyle mogliśmy się dowiedzieć o sobie i mężu, i że można spokojnie porozmawiać na trudne tematy. (Elżbieta, 17 lat po ślubie)
***
Takiego dialogu mi brakowało. (Katarzyna, 13 lat po ślubie)
***
Byłem na wielu rekolekcjach. To co dla mnie było ważne, to głęboka teologia małżeństwa. (Mirosław, 16 lat po ślubie)
***
Na tych rekolekcjach usłyszałam najpiękniejsze słowa w życiu. (Maria, 9 lat po ślubie)
***
Na nowo odkryłam dar, że Bóg “z miłości przeznaczył nas dla siebie” (Ef 1,5). (Michalina, 3 lata po ślubie)
***
Te rekolekcje uświadomiły mi, że muszę ograniczyć swoją pracę i wrócić do domu. (Jan, 8 lat po ślubie)
***
Teraz mam nadzieję na prawdziwe małżeństwo. (Kamil, 16 lat po ślubie)
***
Więcej o Spotkaniach Małżeńskich znajdziesz TUTAJ